Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

with Yorum yapılmamış
pktcomx58
Plastik kalıpçılık hayatımızda bizler farkında olmasak bile birçok şekilde karşımıza çıkar. Gözümüzü çevirdiğimiz her yerde plastiği görürüz. Bununla birlikte plastik ve plastik kalıpçılık her sektörde bir şekilde yerini almıştır. Peki, plastik kalıp imalatında CNC tezgâhları, CAD programları kadar önem teşkil eden diğer faktör nedir? Bu sorunun cevabını plastik kalıp imalatı yapan her şirket, plastik kalıpçılar olarak cevaplar.
Plastik kalıpçılık bu derece önemli iken kalıpçılık eğitimi, her ne kadar bu durum günden güne değişmeye başlasa da örgün eğitim içinde kendine çok fazla yer bulamamıştır. Şu an Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve Ankara Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde kalıpçılık bölümü bulunmaktadır. Bu üniversiteler dışında Bursa, Ankara ve İstanbul illerinde bulunan üç Endüstri Meslek Lisesi’nde kalıpçılık bölümü kendine yer bulmuştur. Bu okullarda geleceğin plastik kalıpçıları yetiştirilmektedir. Plastik kalıp imalatında yaşanan kalifiye teknik eleman bulamama sorunu ise çok yoğun bir şekilde karşımıza çıkar. Bu probleme firmalar kendi bünyelerinde teknik eleman yetiştirme okulları açarak çözüm bulmaya çalışmışlardır. Bu firma içi okullardan usta, teknisyen vb. görevlere yükselmiş elemanlar çıkar ve bu sonuç plastik kalıpçılık sektörü için oldukça önemlidir.
Firma içi okulların bu denli başarılı olması ise, plastik kalıpçılık sektöründe çalışan firmalarımızın işlerine önem vermiş olduklarının en büyük kanıtıdır. Bu firmaları alanında uzman kişiler yetiştirdikleri ve ülke sanayisine büyük bir katkı yaptıkları için takdir etmek kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkar.

Plastik Kalıp İmalatı nasıl yapılır?

pktcomx58

Eğer etrafınızdaki ürünlere dikkatli bakarsınız birçoğunun birleştirilen parçalardan meydana geldiğini görürsünüz. Bunların basında gelenlerden biri de plastik kalıp imalatıdır. Plastik kalıp imalatı için fabrikaların birçoğu ilk önce meta-liği ya da plastiği eritip daha sonra onları metal kalıpların içerisine döküyor. Plastik kalıp imalatı için ilk olarak plastiği şekle sokacak bir enjeksiyon kalıbına ihtiyaç vardır. Kalıp kromlu çelikten yapılır. Bu yüksek basınçlı plastik enjeksiyonuna çok dayanıklı olan bir maddedir. İşçiler plastik kalıp imalatı için birçok parçayı kalıp tabanı denen bir parçanın üzerine koyarlar. Daha sonra bir makine bu parçaları gerekli boyutlara getirir. Bu adım plastik kalıp imalatı için çok kritiktir ve parçaların gerekli teknik tasarıma ulaşmasını sağlar. Plastik kalıp imalatında Kalıp genellikle iki yarımdan meydana gelir.

pktcomx61

Fabrikalarda bu kalıpların üzerine belirli yerlere daha sonra plastik enjekte edildiğinde gerekli olacak olan delikler dikkatlice delinir. Daha sonra yüzeyi düzeltme ve seviye ayarları yapılır. Bu tabanını bir kalıp tabanıyla birleşmesi için hazırlar. Bilgisayarlı bir makine yavaşça tabanı şekillendirir. Parça parça bütün kalıbın şeklini ayarlar. Buradan sonra birçok kalıp parçası başka bir makineye doğru gider. Özellikle de ince ayrıntıları varsa…
İkinci makinede bir dizi elektrot vardır. Bu plastiğin şekline göre değişir. Bu makinede işçiler boyutları doğrulamak için çok özel bir cihaz kullanırlar. Elektrot yüz üstü olarak diğer bir makineye götürülür, alt kısımda şekillendirme işlemine devam edilir. Güçlü bir elektrik akımı elektrota verilir ve kalıbın içine işler ve burada elektrotun şekline göre boşluklar oluşturur. Bu işlemden sonra kalıbın üzerine bir delik açılır böylece plastiğin içeri girmesi daha da kolaylaşır.
Kalıbın yüzeyi bu işlemlerden sonra sertleşmiştir. Bu yüzden daha düzgün bir kalıplama olabilmesi için yüzey yağlanarak yumuşatılır. Spor malzemelerinden tıbbı araçlara, mobilyalardan bilgisayarlara ve daha binlerce araç gereç plastik kalıplar sayesinde yapılıyor.

daha fazlası için burayı tıklayın…


Not: Bu yazı kalipstore.com sitesinden alıntıdır.
Paylaş